4 Açık Kaynaklı Proje tanıtımı.

By admin on Oca 31 in WEB TASARIM.

Tüm insanlık olarak bir şeyi çok seviyoruz; sahip olmak. Sahip olmaktan daha çok sevdiğimiz şey varsa o da bir şeylere ücretsiz olarak sahip olmak. Etrafta onlarca ücretli alternatifi varken işinizi gören ücretsiz bir şeye sahip olmak harika bir duygu. Webmaster olarak bu duyguyu açık kaynaklı yazılımların nimetlerinden faydalanarak kapatıyoruz.

WordPress, PHP ve daha nice açık kaynaklı proje bizleri ödeme yapmaktan ve gelir peşindeki ticari kuruluşların damarlı fiyatlardan koruyor. Sektörünen çok popüler açık kaynaklı projelerini zaten hepimiz biliyoruz. Bir de kenarda köşede kalmış veya adını duymuş olmasına rağmen insanların keşfetmediği açık kaynaklı işler var. İşte o en iyi 14 açık kaynaklı proje bu listede siz bekliyor.

1- Atom

Atom en sevilen metin editörlerinden biri. İnsanların Atom aşkına düşmesinin nedeni ise Atom’un çekirdeğinin ve kaynak kodunun açık kaynaklı olması. Atom’u kendi ihtiyaçlarınıza göre evirebilir, çevirebilir, amuda bile kaldırabilirsiniz.

Binlerce geliştiricinin kullanıyor olmasının nedeni ise Atom’a yeni bir özellik kazandırmak istediğinizde onu yazmanıza bile gerek kalmıyor olması. Çünkü yüzlerce açık kaynak paketi bu ihtiyacı büyük oranda sizin için kapatıyor. Henüz Atom’u keşfetmemiş olanlardansanız Atom’un internet sitesine şuradan uçabilirsiniz.

2- React Native

React Native, geliştiricilerin taş atıp kollarını yormadan JavaScript ile yerel mobil uygulamalar hazırlamalarına yardımcı oluyor. Arayüz geliştirmek için kullanılan JavaScript kütüphanesi React’e benzeyen React Native oldukça popüler bir proje.

React Native kullanıcıları Objective-C, Java veya Swift’den ayırt edilmesi güç ve zengin mobil kullanıcı arayüzleri tasarlamaları hazırlayabiliyor. Eğer mobil mahşerin üç atlısı yazılım dillerinden birini kullanarak yazılımınızı geliştiriyorsanız React Native’i de kombine olarak – bazı bileşenleri optimize etmek şartıyla – kullanabiliyorsunuz. React Native’in şu an GirHub üzerinde 1.500 kişilik bir geliştirici yelpazesi var. Buradan React Native’in sitesine gidebilirsiniz.

3- Yarn

Yarn; JavaScript için süper hızlı ve güvenli bir paket yöneticisidir. Node Package Manger’ın en dişli rakibi olan Yarn, paketleri internet bağlantısına gerek kalmadan tekrar kurma gibi ilginç özelliklere sahip. Maksimum verim için Yarn’ı birçok geliştirici Node Package Manager’ın alternatifi olarak kullanıyor. Buraya tıklayarak Yarn’a erişebilirsiniz.

 

4- Pattern Lab

Pattern Lab, Atomik tasarım (Atomic Design) prensiplerine bağlı olarak internet sitenizin tasarımını geliştirmek istediğinizde kullanabileceğiniz bir tasarım aracı paketi.

Pattern Lab’i kullanarak tasarım arayüzünü küçük parçalara ayırabilir ve paket parçalarını kullanarak UI tasarımınızı istekleriniz doğrultusunda şekillendirebilirsiniz. Atomic Design ve Pattern Lab projelerinin her biri Brad Frost ve binlerce açık kaynak gönüllüsü tarafından geliştiriliyor.

admin

Add Comment

Top